Telefon-Whatsapp
+902125535544
Eposta
info@servisnoktam.com
Çalışma Saatleri
10:00 - 20:00
güvenlik kamerası değişim ve servis

AHD Kamera Veya IP Kamera Hangisini Seçmeli

Eviniz yada iş yeriniz için güvenlik kamera sistemi, mülkünüzü güvence altına almanın en iyi yollarından biridir ve CCTV kameraları bunu yapmak için tasarlanmıştır. Piyasada bu tür pek çok kamera var, ancak kullandıkları teknolojiye bağlı olarak genellikle iki gruba ayrılabilirler: Analog kamera olarak bilinen AHD kameraların yanı sıra IP  Network kameralar olarak temel iki grup yaygın olarak tercih edilmektedir.

İkisi arasındaki en büyük fark, kullanıldığı ve sahip oldukları teknolojidir. AHD, Analog Yüksek Çözünürlüklü kameraların kısaltmasıdır. Bunlar, stratejik konumlara yerleştirilmiş kameralar tarafından izinsiz giriş videolarını oluşturmak üzere çalışır, daha sonra bu veriler kayıt için bir Dijital Video kaydediciye iletilir ve daha sonra dilediğiniz zaman kayıt edilen bu görüntüleri izlyebilirsiniz.

Bununla birlikte, bir IP kamera sistemi, kameraları kullanarak görüntüleri yakalayarak çalışır, bu zaten analog kameralarda olan şeydir, ancak bu veriler daha sonra yerel ağ bağlantıları ile iletilebilen dijital formata dönüştürülür yani tüm görüntüler işlenmeye hazır dijital haldedir. IP, İnternet Protokolü anlamına gelir ve sadece bu güvenlik kameralarının çalışmasında internetin ne kadar hayati bir rol oynadığını görmek gereklidir. Peki ev yada iş yerinizde yada apartmanınızda kısacası ihtiyacınız olan yerlerde hangi kameranın kullanılacağına dair şüpheniz varsa, durumunuza en uygun olanı bulmak için bu iki kamera türünün kısa bir karşılaştırmasını Servisnoktam Teknoservis olarak sizler için anlatmaya çalışacağız.

Görüntü kalitesi
IP kameralar, AHD kameralara göre daha üstün görüntü kalitesine sahiptir. IP kameraların en düşük çözünürlüğü, herhangi bir gözetim kamerası için görüntülerin netliğini elde etmede oldukça büyük olabilmektedir. AHD kameralardaki durum oldukça farklı, en iyi AHD kameraların bile çözünürlüğü bile eriştiklerini görmek. Ek olarak, IP kameralar bir AHD kameraya kıyasla çok daha geniş bir görüş alanına sahiptir. IP kameralara AHD kameralardan daha fazla fayda sağlayan nedir? IP kameralar tarafından üretilen görüntülerin kalitesi, gömülü aygıtlar olduğu gerçeğine göre değerlendirilebilir; bu, görüntüleri kameranın içinde dijital bir formata dönüştürebilecekleri anlamına gelir; bu nedenle analog bir sinyal vermeleri gerekmez, görüntü netliğini ve çözünürlüğüne gelince analog rakiplerini yendikleri yerdeydi. Dolayısıyla, hangi kameranın satın alınacağına dair şüpheniz varsa ve öncelik listenizdeki çözünürlüğün yüksek olması durumunda nereye gideceğinizi bilirsiniz. Ayrıca AHD bir kameradaki 2Mp çözünürlük ile IP kameradaki 2Mp çözünürlük aynı gibi görünse dahi, gözle izlenebilen bir kalite farkı olduğunu belirtmekte fayda var.

Kurulum Aşaması
Bir AHD kameranın takılması biraz daha zordur, çünkü kameranın yanlış kablo bağlantısı nedeniyle işe bozulmamasını sağlamak için doğru şekilde yerleştirilmesi gereken birden çok kablo vardır. Bu nedenle, AHD kamerayı takmanın bu sıkıcı ve zorlu parçasında size yardımcı olacak bir profesyonelden yardım almanız gereklidir, analog kameralarda kablolama çok önemlidir, görüntülerde oluşacak kalite ve parazitler direkt olarak bu işlemden etkilenir..

Doğal olarak, kablosuz IP kameraların takılmasının, kısmen daha kolay olduğu ve mevcut ağınıza eklenecek ağ kabloları tarafından sağlandığını ve hatta kablosuz model IP kameralar kabloların takılmadığını görünce oldukça basit bir mesele olduğunu söyleyebilirz. İhtiyacınız olan tek şey bir güç kaynağı ve kamera gitmek için iyi. Bu nedenle kurulum çabaları ile ilgili olarak, bir kablosuz kameranın analog kameraların kurulumunda gerekli olan emek ve profesyonellikten büyük oranda tasarruf sağladığın için en iyi yol olduğunu söylemeye gerek yok.

Analog bir kamerayla kaydedilen videoların izlenmesinde fiziksel konum çok önemlidir. Bunun nedeni, bu kameranın herhangi bir ağa bağlı olması gerekmemesidir. Analog sistemleri internet bağlantısı ile izlemek seçeneğiniz vardır ancak yinede daha zahmetli bir izleme ve tanılama sistemidir. Üreticilerin sizlere sunduğu CMS programları yada cep telefonu uygulamalarına bağlı olarak kolay yada zor olabilmektedir.

Diğer taraftan IP kameralar, bulunduğunuz her yerde erişilebilirliği konusunda büyük bir etkiye sahiptir. Sisteminizi internete bağladıysanız, bu videoların internet üzerinden kullanılabilir olması sayesinde bu mümkündür. Kameraların durumu takip eden tek şey, izleme sisteminizi internete bağlamak ve konumsal engellerden bağımsız olarak sisteminizi izleyebileceğinizden emin olmanızdır. Gerçekten çok daha basit ve ensek bir uzak erişim söz konusudur.

Güvenlik Sorunları
Bu, AHD kameranın bir IP kamera sistemlerinin arasındaki önemli bir tercih sebebidir. Basitçe  çünkü davetsiz misafirlerin analog bir kameraya müdahale etmeleri için fiziksel olarak sistemin yanında olmaları gereklidir. Kesilecek tüm kabloları kontrol edebilecek hiçbir sanal teknoloji yoktur,, bu davetsiz misafirlerin orada olması, kendi içinde birçoğunun almak istemeyeceği bir risk olduğu için AHD sistemlerin kapalı sistem olarak kullanıldığı zaman fazlaca güvenlidirler.

Ancak kablosuz yada network IP kamera buradaki dezavantajda, tüm bu çevrimiçi olmalarından dolayı. Teknolojik bilgi birikimine sahip kişilerin sisteminize zarar vermeleri ya da başka bir şekilde devre dışı bırakmaları çok daha kolaydır. IP  kameralar sadece açık bırakılması ve çalışmasını sağlamak yetmez daha fazla güvenlik sağlamak için çeşitli yolları olabilmektedir, ancak bu sisteminizi hacklemek isteyen davetsiz misafirler için size ekstra maliyetler yükleyebilir.

Bir kablolu yada kablosuz IP kamera sistemi kurmanın ilk yatırım maliyetinin daha yüksek olması, bazı kullanıcılar için biraz cesaret kırıcı olabilir aynı şekilde bir AHD kamera sisteminin maliyeti çok daha uygun olabilmektedir. Buda bir yatırım maliteyi açısından AHD kameraları daha tercih edilebilir kılmaktadır.

IP kamera sistemlerinin belirli şekilde bakım ve işletme maliyetleri olabilmektedir, Ahd Kamera sistemleri için pek bakım gerekmez ve arıza durumu dışında servis ihtiyacınız olmaz.

Önemli bir diğer nokta Uzun mesafelere kamera yerleştirme gerektiği zaman IP kameralar için 100 metere gibi bir mesafe ile sınırlı olmanızdır, AHD kameralar çok daha uzun mesafelere anlık görüntü aktarabilirler.

IP kamera sistemlerinde bir diğer konu Delay yani anlık gecikmedir, network hızına ve kayıt cihazınıza bağlı olarak kamera görüntüleri olay anından bir kaç saniye daha sonra iletirler, bu bazen sorun olabilmektedir. AHD kamera sistemlerinde ise böyle bir sorun yoktur 300 metre gibi bir mesafeye bile anlık görüntü aktarımı yapabilmektedir.

Biz Servisnoktam.com olarak müşterilerimizi en doğru şekilde bilgilendirip sadece ihtiyaçları olan ürünlere gerçek fiyatlarını ödemesini amaçlıyoruz. Yine bu yazıda sizlere güvenlik kamera sistemleri için IP kamera veya AHD kamera sistemlerinden hangisini tercih etmeleri konusunda fikir vermeye çalıştık.

By: admin
In: Güvenlik Kamerası
0
admin

× Whatsapp