Telefon-Whatsapp
+902125535544
Eposta
info@servisnoktam.com
Çalışma Saatleri
10:00 - 20:00
Bilgisayarınız yaza hazır mı

Bilgisayarınız Yaza Hazır mı?

Bilgisayarınız yaz sıcaklarına hazır mı? Bu soruyu kendinize sormanız gereken zamanlara geldik. Hava sıcaklığının 30-35 derecelere geldiği günlerde zaten ısınan bilgisayarınızın başına neler gelecek. Belki daha önce bu konuda deneyimleriniz vardır, belkide ilk defa karşılaşacaksınız.

Bilgisayarlar temel olarak silikon ve yarı iletken bazlı yüksek teknolojik cihazlardır. Tüm elektronik cihazlar gibi bilgisayarlarda çalıştıkları zaman belirli miktarlarda ısı açığa çıkacaktır. İşlem yoğunluğuna göre ısı miktarı artmaktadır, kullandığınız masaüstü yada laptop bilgisayarların en büyük sorunlarından birisi aşırı ısınmadır. Peki neden bu kadar çok ısınıyor, bilgisayarlarınızın fabrika yada üretici tarafından tasarlanırken içerisine monte edilen soğutucular genellikle yeterli olmaktadır. Fakat zaman içinde sürekli kullanılan cihazlarda biriken toz yada fan içerisinde meydana gelen tıkanmalar, termal macunların kuruması gibi sebepler bilgisayarlarınızın normalden fazla ısınmasına sebep olmaktadır.

Peki yazın ne değişiyor, kış günleri normal çalışan bilgisayar neden yazın tehlikeli şekilde ısınabilir. Cevap çok basit, ortam sıcaklıkları yaz aylarında oldukça yüksek seviyelere çıkabilmektedir, bu ısılara birde bilgisayarınızın kendi ürettiği ısı eklendiği zaman, soğutucu bu aşırı ısıyı gidermek için yetersiz kalır. Bazı kullanıcılar yaz ayları için ek soğutucular satın almaktadır, bu ek soğutucular her ne kadar faydalı da olsa, eğer bilgisayarınızın temel soğutucuları işlevsel olarak doğru çalışmıyorsa, fazla bir işe yaramazlar.

Yapmanız gereken özellikle bilgisayarlarınızı periyodik bakım yaptırarak yaza hazırlamak olmalıdır, bakım için ödeyeceğiniz ücretler , ciddi bir sorun yaşadığınızda ödeyeceğiniz ücretlere göre çok çok düşük olacaktır. Bilgisayarların ısıdan en çok etkilenen bölümleri, ekran kartları yada chipset yonga setleri ve sabit disk sürücüleridir. Mikro işlemciler yine ısıdan etkilenirler ancak dizayn olarak çok daha fazla dayanıklı yapılmıştır. Aşırı ısınan bilgisayarların özellikle yonga setleri arıza yaparak ciddi masraflar hatta tamiri mümkün olmayan sorunlar oluşturabilir. Benzer şekilde aşırı ısıdan bozulan bir sabit disk olduğunda , içindeki tüm dosyalarınızı kaybedebilirsiniz. Masaüstü bigisayarların güç kaynakları yaz aylarının sıcak havasında çokça zarar gören bir başka parçadır. Masaüstü bilgisayarların ekran kartları , oyun düşkünlerinin sürekli soğuduğundan emin olmaları gereken bir diğer noktadır.

Yaz ayları geldiğinde yapılması gereken en akıllıca şey bilgisayarınıza bir bakım yaptırmak olacaktır. gerekli olduğunda ek soğutucu ise geçici bir çözüm olabilir.

By: admin
In: Notebook Servis, Pc Servis, Teknik Servis
0
admin

× Whatsapp