Telefon-Whatsapp
+902125535544
Eposta
info@servisnoktam.com
Çalışma Saatleri
10:00 - 20:00

Dizüstü Bilgisayarınızın Optik Sürücüsünü Çıkartıp Bir Başka Sabit Sürücü Takmak İstermisiniz?

Artık Dizüstü bilgisayarınızda performansı arttırmak içinı bir SSD eklemek istiyorsunuz ancak aynı zamanda bir sabit sürücünün kapasitesine de ihtiyacınız var. Neden sadece optik sürücünüzü çıkartıp,  yerine bir sabit sürücünüzü ekleyip Windows ve uygulamalarınızla yepyeni bir SSD yüklemeyesiniz.

Tabii ki daha güzel, daha büyük kapasitesi olan bir SSD dizüstü bilgisayarınız için tercih edebilirsiniz ancak fiyat sizi bu konuda engelleyecektir. Daha uzun pil ömrüne, daha yüksek veri aktarım hızları ve daha düşük güç tüketimi sağlayabilirsiniz. 

Öyleyse neden çoğu dizüstü bilgisayar hala geleneksel sabit disk sürücülerle birlikte satılıyor? Ne yazık ki, SSD’ler hala her gigabayt kapasite için çok pahalı.  SSD’ler doğal olarak daha pahalıdır, ancak daha sonra işletim sisteminizin ve uygulamalarınızın uygun olup olmadığını, filmlerinizi, müziğinizi ve resimlerinizi bırakıp bırakmayacağına dair endişelenmeye başlarsınız bu gibi durumlarda  yüksek kapasiteli bir diske ihtiyacınız olacaktır.

notebook için 2. harddisk istermisinizBu masaüstü bir bilgisayarlar da çözülmesi kolay bir problemdir. Aynı makinede birlikte bir SSD ve bir sabit disk kolayca kullanılabilmektedir. SSD, işletim sistemini ve seçilmiş, performansa duyarlı birkaç uygulamayı barındırırken, hard disk ise (film,müzik,resim vs) kullanıcı verileri için kullanılır.

Fakat Dizüstü bilgisayarların çoğu, her iki teknolojiyi de kullanma imkanını size vermiyor. Tek bir 2,5 inçlik sürücü yuvası ile donatılmışlardır, sizi büyük bir fiyat etiketi ile küçük kapasite veya daha fazla alan ve daha düşük performans arasında seçim yapmaya zorlarlar.

Ancak, notebook bilgisayarınız bir sabit disk yuvası ve bir optik sürücü yuvasına sahipse, SSD ve Harddisk sürücünüzün birlikte çalışmasını sağlamak bize gelerek dizüstü bilgisayarınızın artık hemen hemen hiç kullanılmayan DVD okuyucusu optik diskini bir harddisk okuma birimi haline getirebilirsiniz.

Teknoservis’e geldiğinizde bilgisayarınıza uygun olan DVD-HDD çevirici sağlanarak eski diskinizi 2. Sabit disk sürücü olarak kullanmanız sağlanmaktadır.

By: admin
In: Notebook Servis, Teknik Servis
0
admin

× Whatsapp