Telefon-Whatsapp
+902125535544
Eposta
info@servisnoktam.com
Çalışma Saatleri
10:00 - 20:00
notebook bataryalari ve kullanımları

Notebook Bilgisayarınızın Pili Nasıl Kullanılır ve Ömrü Nasıl Uzatılır

Dizüstü Notebook bilgisayarların en önemli özelliği taşınabilir olmasını sağlayan heryerde kullanılmasına olanak tanıyan özelliği Pilleridir. Ancak aynı zamanda o küçük pil ömrü ölçeri ve zaman geçtikçe performans düşüşü yaşanmakta ve dizüstü bilgisayar taşınabilir özelliğini kaybederek şarj adaptörüne mahkum olmamıza sebep olur.
Fakat Bir kaç önlem alarak Notebook Bataryanızı daha uzun süre efektif kullanmanız mümkün olabilmektedir.

Tüm dizüstü bilgisayar pilleri , genellikle 500 tam şarj ve deşarj, azen daha da fazla olmak üzere, belirli sayıda şarj döngüsünü kullanacak şekilde üretilmiştir. Temel olarak, bir şarj döngüsü bir tam deşarjı % 0 düşürür ve ardından tekrar % 100 geri şarj eder. % 50’ye ve sonra % 100’e geri dönüş, yarım devire eşittir. Zamanla, her şarj döngüsü akünün kapasitesini üretim özelliklerinden düşürür, bu da onu ne kadar az tüketirseniz akünün ömrü uzar demek oluyor.

Öncelikle başlanması gereken noktamız Dizüstü bilgisayarınızın güç ayarlarını ziyaret ederek ve pilinizin nasıl çalıştığını ve pilinizin hangi ayarlarının etkinleştirileceğini öğrenerek olmalıdır. Ayrıca, hazırda bekletme modlarına dikkat edin. İdeal olarak, dizüstü bilgisayarınızın pil tamamen boşalmadan önce hazırda bekletme moduna girmesini ve ayrıca bir süre boyunca dizüstü bilgisayarı kullanmadığınız zamanlarda çalışmama sürelerini belirlemeniz akıllıca olacaktır.

Daha fazla güç tasarrufu yapmak için uygulamalarınızı gözden geçirin ve arka planda çalışan ve pil ömrünüzde düzenli olarak tüketenleri kaldırın. Örneğin, Windows 10’da, Pil Tasarrufu’nu aramanızı ve etkinleştirmenizi öneririz . Dizüstü bilgisayarınız yaklaşık % 20 pil ömrüne ulaştığında bu mod otomatik olarak açılır . Bu, arka plan uygulamalarını otomatik olarak engeller, Takvim gibi özelliklerin bildirimleri senkronize etmesini veya zorlamasını önler, ekran parlaklığını düşürür ve pilinizi koruyacak diğer değişiklikleri yapar.

Burada da yapabileceğiniz birçok manuel değişiklik var. Bulut depolama hizmetleri veya kullanmadığınız video oynatıcılar da güvenle kapatılabilir. Ayrıca kullanmadığınız zamanlarda Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatarak, klavye arka aydınlatması gibi isteğe bağlı özellikleri kapatarak ve bileşenlerin tükettiği gücünü azaltarak, kullandığınız güç miktarını azaltabilirsiniz.

Eski model notebook bilgisayarlarda nikel magnezyum alaşım (NiMH) pillerin tam şarj kapasitelerini “unutmasına” ve daha düşük seviyelerde şarj etmeye başlaması

na neden olan “pil belleği” olarak adlandırılan bir sorun vardı. Bu sorun, şu an kullanılan modern lityum iyon piller sayesinde artık mevcut olmamakla birlikte, bu eski bilgi ve alışkanlıklarla tavsiye edilen bir yöntem hakkında bilgi vermekte fayda var.

Bazı tavsiyelerin aksine, bir lityum-iyon pili tamamen boşaltmanız ve daha sonra bir şekilde yeniden şarj etmeniz veya kalibre etmeniz için yeniden şarj etmeniz gerekmez . Yılda birkaç kez tam olarak deşarj yapılması akıllıca bir fikir olup olmadığı hala cevapsız bir soru olarak düşünülmektedir. (Genellikle, yüzde 20 civarında şarj etmek uygundur) ve olası en iyi uygulama olduğuna inanılmaktadır.

Daha sonra, bataryaların % 100’üne şarj edilmesinin bataryayı daha çabuk tüketebileceği fikri de vardır, cihazlarını fişe takmaktan kaçınmaları önerildi. Ancak bugün modern dizüstü bilgisayarlarda , % 100 şarj etmeyi engelleyecek şekilde sitemler vardır bu yüzden pilin takılı kalması pilin ömrünü etkilemiyor .

Bataryayla ilgili birçok soruda olduğu gibi, dizüstü bilgisayarınızı tam kapasiteye ulaştığında takılı tutma sorunu çok sıcak bir şekilde tartışılıyor ve bu yüzden makinenizi kapatıp çıkarırken yanlış bir şey yok. Dizüstü bilgisayarınızı kullanmadan uzun süre saklayacaksanız, kullanmadan önce% 50 oranında boşaltın veya şarj edin.

Genel olarak konuşursak, lityum-iyon piliniz için yapabileceğiniz en iyi şey yüzde 20’nin altına deşarj olmasını önlemek. Takın ve varken şarj edin ve ardından durulayın ve tekrarlayın. İyi haber şu ki, modern bataryalarda ve sistemlerde yapmanız gereken çok fazla şey yok – bataryanızın sonunda toplam kapasitesini kaybetmeye başlayacağını beklemeniz dışında.

Günümüzün lityum-iyon pilleri dayanıklıdır, ancak yalnızca çok fazla ısınabilir. Örneğin, pili şarj ediyorsanız ve aşırı ısınmaya başlarsa, belki de CPU veya grafik işlemcisi çok çalıştığı veya ortam aşırı sıcak olduğu için, cihazı kapatın ve mümkünse pili çıkarın. Bir mola verin, böylece soğuyabilir veya daha düşük bir sıcaklığa sahip bir yerde bu işleme devam edebilirsiniz. Tabii ki, birçok modern dizüstü bilgisayarlarda, kapalı piller bulunur; bu durumda, makinenin kapatılması ve soğumasının sağlanması, pilin ömrünü en üst seviyeye çıkarmak için şiddetle tavsiye edilir.

Aynı şekilde, dizüstü bilgisayarı kucağınızdan uzak tutun. O zaman birçok makinede havalandırma deliklerini tıkayarak sorunu daha da kötüleştiriyorsunuz. Hem soğuk havayı çeken hem de sıcak havayı dışarı çıkaran deliklerin işlerini yapabildiğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Sonunda ve belki de en önemlisi, dizüstü bilgisayarınızı sıcak olabilecek bir yere yerleştirmekten kaçınmalısınız. Bu, arabanızı sıcak bir yaz gününde, doğrudan güneş ışığı alan bir pencerenin altında veya bir alan ısıtıcısının yakınında bırakmayınız. Bu gibi olağandışı koşullar, kısa sürede pilin zarar görmesine neden olabilir, ancak bunu hemen fark etmeyebilirsiniz.

Soğuk hava genellikle belirli bir noktaya kadar sorun olmaz ve pili serin bir yerde saklamak önerilir, ancak dizüstü bilgisayarınızı donma sıcaklıklarında bırakmayın. Çok soğuk hava da pili kalıcı olarak öldürebilir veya ömrünü kısaltabilir.

By: admin
In: Notebook Servis, Teknik Servis
0
admin

× Whatsapp