Telefon-Whatsapp
+902125535544
Eposta
info@servisnoktam.com
Çalışma Saatleri
10:00 - 20:00
Notebook Fan Temizliği ve Değişimi

Notebook Fan Temizliği ve Değişimi

Notebook fan değişimiNotebook bilgisayarların ısınma sorunlarını sizlere daha önce anlatmıştık. Teknoservis olarak müşterilerimizin sahip oldukları bilgisayarları hakkında belirli bir bilgi sahibi olması bizim hedeflerimiz arasındadır. Bilinçli kullanıcı ve müşteri için sağlanan hizmet daha verimli olmaktadır.

Bilgisayarlar için en önemli sistemlerden birisi soğutma sistemidir. Soğutma sistemlerinin bakımı özellikle artan performanslı notebook cihazlar için daha da önemli olmaya başlamıştır. Fakat uzun çalışma saatleri üretici tarafından sağlanan soğutma sistemindeki fanların zamanla performanslarının düşmesine, ses yapmasına yada tamamen arızalanmasına neden olmaktadır. Farklı sebeplerle işlevini yerine getiremeyen soğutma sistemleri laptop bilgisayarlarda ciddi arızlara sebep olabilmektedir.

Yıllarca aralıksız çalışan soğutucu fanlar belirli aralıklarla temizlik ve bakım yapılması gereken parçalardır. Fanların sıcak havayı bilgisayar ve soğutucu radyanlardan uzaklaştırma işlemini tam olarak yerine getirmesi çok önemlidir. Bu işlevi bilgisayarlarınızın altına konulan notebook cooler lar ile tam olarak sağlamanız mümkün değildir. Bu gibi parçalar yardımcı olabilmektedir, ancak bilgisayar içerisinde meydana gelen yetersizliği gidermemektedir,mikro işlemci ve grafik işlemcisi yoğun ısı üretmektedir, bu oluşan ısı bakır ısı iletkenleri tarafından fan bölgesine getirilmektedir. Bu bölgede ısı fan tarafından bakır iletkenlerden dışarı üflenmek suretiyle atılır. Dışarıdan soğuk hava bilgisayar içine çekilir.

Bu sirkülasyonun doğru şekilde gerçekleşmediği zaman bilgisayar aşırı ısınmaya maruz kalacaktır. Aşırı ısınan elektronik komponentler kısa zamanda arızalanmaktadır. Bir çok aşırı ısınan notebook bilgisayar tekrar tamir edilememektedir. Teknik servis merkezimizde aşırı ısınan cihazlar temizlik ve bakım işleri titizlikle yapılmaktadır. Gerekli durumlarda müşteri bilgilendirilerek yeni fan sağlanmaktadır. Fan artık işlevini tam olarak meydana getiremiyorsa Teknoservis bünyesinde bilgisayarınıza tam uyumlu orijinal yada tam uyumlu muadil bir fan ile değişimi sağlanır. Bilgisayarınıza yapılan termal bakım ayrıca fanın değişimi ile tam performans bir soğutma bilgisayarınız için sağlanmış olur.

Teknoservis bünyesinde termal bakım işlemleri titizlikle yapılmakta, bilgisayarınızın sökülmesi ve işlemlerin yapılması sırasında cihazınız için herhangi bir zarar görmesi engellenir. Bizimle iletişime geçerek bilgisayarınız da fan kısmından gelen sesler konusunda ne yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Bilgisayarınızın ısıdan dolayı kendi kendine kapanmasını beklemeden servisimiz ile iletişim kurun, bilgisayar kendi kendine kapandığı durumlarda bazen iş işten geçmiş olmaktadır.

Fan değişimi yada temizlik bakımı işlemlerinin bilgisayarınızın genel performansı ve uzun yıllar kullanabilmeniz için ne kadar önemli olduğunu teknoservis olarak bir çok yazımızda sizlere aktardık ve aktarmaya devam edeceğiz.

 

By: admin
In: Notebook Servis, Teknik Servis
0
admin

× Whatsapp