Telefon-Whatsapp
+902125535544
Eposta
info@servisnoktam.com
Çalışma Saatleri
10:00 - 20:00
Notebook ve Pc Mavi Ekran Problemleri Sistemsel Sorunlar

Notebook ve Pc Mavi Ekran Problemleri Sistemsel Sorunlar

Bu ekranla karşılaşanınız mutlaka vardır  Mavi ölüm perdesi ya da BSOD – her zaman istenmeyen bir manzaradır. BSOD’ler, Microsoft Windows, genellikle düşük düzeyli yazılımların (veya sürücülerin) çökmesi veya hatalı donanımın sonucu olarak kurtarılamayacağı kritik bir hatayla karşılaştığında görünür.

Mavi ekranlara genellikle bilgisayarınızın donanımıyla ya da donanım sürücüsü yazılımıyla ilgili sorunlar neden olur. Bazen, Windows çekirdeğinde çalışan düşük seviye yazılım sorunlarından kaynaklanabilir. Düzenli uygulamalar genellikle mavi ekranlara neden olamaz. Bir uygulama çökerse, işletim sistemini onunla birlikte kaldırmadan bunu gerçekleştirir.

Windows bir “DURDURMA Hatası” ile karşılaştığında mavi bir ekran çıkıyor. Bu kritik hata, Windows’un çökmesine ve çalışmamasına neden oluyor. Windows’un bu noktada yapabileceği tek şey bilgisayarı yeniden başlatmak. Bu, programların açık verilerini kaydetme şansı olmadığından veri kaybına neden olabilir.

Mavi bir ekran oluştuğunda, Windows otomatik olarak çökmeyle ilgili bilgileri içeren bir “mini döküm” dosyası oluşturur ve bunu diskinize kaydeder. Mavi ekranın nedenini belirlemek için bu mini dökümlerle ilgili bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Mavi ekranlar, hangi Windows sürümünü çalıştırdığınıza bağlı olarak da biraz farklı görünür. Windows 7 ve önceki sürümlerde, mavi ekran her türlü bilgiyi görüntüleyen bir terminal ekranına çok benziyordu.

BSOD’lerde sorun giderme

Windows 7, 8 ve 10’da, Eylem Merkezi’ni kullanarak mavi ekran bilgilerini giderebilirsiniz. Windows 7’de, Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik’e gidin. Windows 8 ve 10’da, Denetim Masası> Güvenlik ve Bakım’a gidin. “Bakım” bölümünde, mevcut sorunların çözümlerini kontrol edebileceksiniz.

Windows 8 ve 10, PC’niz bir BSOD’dan sonra yeniden başlatıldığında bu sorun giderme adımını otomatik olarak gerçekleştirir. Ancak, daha fazla ayrıntı veya ek sorun giderme adımları olup olmadığını görmek için Eylem Merkezi’ni ziyaret etmeye değer olabilir.

Windows sorunu kendi başınıza çözemezse, sorunu gidermek için en iyi seçenek, çözümü bulmak için web’de arama yapmaktır. Belirli bir hata için mavi ekranı veya mini döküm dosyasını tarayın.

Sorununuzu çözmek için iyi tavsiyeler bulmakta sorun yaşıyorsanız endişelenmeyin. BSOD’lerin çeşitli kök nedenleri olabilir. Pek çok mavi ekranla başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı ek ipuçlarımız var:

Sistem Geri Yükleme’yi kullanın : Sisteminiz yakın zamanda mavi taramaya başladıysa , sistem yazılımını önceki durumuna döndürmek için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. Bu işe yararsa, bunun muhtemelen bir yazılım sorunu olduğunu anlayacaksınız.

Kötü Amaçlı Yazılım Taraması : Windows’a derinlemesine çalan ve kancalarını Windows çekirdeğine düşük bir seviyede sokan kötü amaçlı yazılım, sistem kararsızlığına neden olabilir. Bilgisayarınızın kötü amaçlı yazılımın çökmesine neden olmadığından emin olmak için bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın .

Güncelleştirilmiş Sürücüleri Kurma : Yanlış yüklenmiş veya buggy sürücüsü bir sürücünün çökmesine neden olabilir. İndir bilgisayarınızın donanım için son sürücüleri bilgisayarınızın üreticisinin web sitesinden ve kur – Bu sürücü sorunları neden BSODs giderebilir.

Güvenli Modda Önyükleme : Bilgisayarınız her açtığınızda mavi ekrandaysa , güvenli moda geçmeyi deneyin . Güvenli modda, Windows yalnızca temel sürücüleri yükler. Yüklediğiniz bir sürücü Windows’un mavi ekrana çıkmasına neden oluyorsa, bunu güvenli modda yapmamalıdır. Sorunu güvenli moddan düzeltmek için çalışabilirsiniz.

Donanım Sorunlarını Denetle : Mavi ekranlar bilgisayarınızdaki hatalı donanımdan kaynaklanabilir. Deneyin hataları için bilgisayarınızın belleğini test ve aşırı ısınmaya emin olmak için, sıcaklığını kontrol . Bu başarısız olursa, diğer donanım bileşenlerini test etmeniz veya sizin için yapmak üzere bir profesyonel kiralamanız gerekebilir.
Windows’u yeniden yükleyin : Sıfırlama, Windows -veya temiz kurulum bitip nükleer seçeneği -is. Yeni bir Windows sistemiyle değiştirerek mevcut sistem yazılımınızı havaya uçurur. Bundan sonra bilgisayarınız mavi ekrana devam ederse, muhtemelen bir donanım sorununuz vardır.

By: admin
In: Notebook Servis, Pc Servis, Teknik Servis
0
admin

× Whatsapp